Bakkal Amca ve E-Ticaret

e-ticaret-kullanıcı-deneyimi

Ülkemizde ve dünyada e-ticaret büyümeye devam ediyor. Türkiye’de e-ticaret hacminin güncel verilerini önceki yazımda paylaşmıştım. Bu büyümenin daha da hızlanması için kullanıcıların ( müşterilerin ) mahallesindeki bakkal amca deneyimini e-ticaret sitelerinde de yaşaması gerekiyor.

Nedenine gelince, evinizin yakınındaki bakkala girdiğiniz zaman size isminizle hitap ediyor, hangi gazeteyi okuduğunuzu, hangi peyniri alacağınızı biliyor, elbette örnekleri daha da çoğaltabiliriz. Mahalle bakkalları kullanıcı deneyiminin en yoğun ve kaliteli yaşadığı yerlerdir.

Bana göre e-ticaretin büyüme hızının artması da alıştığımız sevdiğimiz kullanıcı deneyiminin e-ticaret sitelerinde de yaşanmasına bağlıdır.

E-ticaretin geleceği kullanıcı deneyiminde saklı!

e-ticaret-te-kullanıcı-deneyimiE-ticaret sektöründe markalaşmak ve büyümek için sürdürülebilir kullanıcı ilişkisini sağlamak gerekiyor. Bir eticaret sitesi kullanıcılarına sitede ve sosyal medyada ilişki içinde olmalı ve bu mecralarda kullanıcılarına deneyimlerini paylaşmaları için alanlar yaratmalıdır.

Elbette ki bakkalınızla yaptığınız mahalle dedikodusu imkanını yaratmak imkansız ancak üye ve takipçileriniz arasında oluşturacağınız diyalog alanları sayesinde kullanıcıların markaya bağlılığı artacaktır. Marka savunucuları büyümenizi hızlandıracak en önemli unsurlardır.

Bakkal amca için bir müşteriyi kaybetmek ne anlam ifade ediyorsa e-ticaret sitesi içinde aynı anlamı ifade etmelidir. Yani aman biri gider biri gelir düşüncesi içinde olmamalısınız. Emin olun bir bakkalın yaşayacağı müşteri kaybından daha büyük kayıplarınız olacaktır. Çünkü artık kullanıcılar memnuniyetsizliklerini facebook ve twitter gibi sosyal medya sitelerinde binlerce kişiyle paylaşıyorlar.

Teknolojinin gelişmesiyle kaybettiğimiz kullanıcı deneyimini yine teknolojik araçları kullanarak geri kazanmak gerektiğini düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir