E-ticaret’in Z-İncir Hali!

Kısa bir süre önce bir tanıdığımdan mesaj geldi. Selamlaşma faslını geçtikten sonra “ seninle iş konuşmak istiyorum” dedi. Merak etmeme ve ısrarıma rağmen detay vermedi, buluştuk.

İlk olarak bana Facebook’un dünyadaki ve Türkiye’deki üye sayısından tutunda, son yılların online alışveriş verilerine kadar bilgi içeren bir sunum yaptı. Sonrasında da bana internetin saadet z-incirini anlatmaya başladı.

Para kazanmak ister misin?

E-ticaret tam sana göre, çünkü sektörü iyi biliyorsun..

Düşünsene 600 TL’ye sana ait bir e-ticaret sitesi olacak!

Bence sen bu işi yaparsın!

Bu cümleler gerçekten çok güzel, iştah kabartıcı hatta kabaca bir tabirle iyi gaz veren sözler…

Dahiyane bir fikir gibi görünse de çevrimdışı dünyadan bildiğimiz piramit sistem. ( anlatıcı bunu kabul etmese de öyle ) Hatırlarsınız Titan diye saadet zinciri vardı işte onun e-ticarete dönüşmüş hali.

Benim tanıştığım yapıyla ilgili Ekşi Sözlük’te çok güzel tespitler yapılmış, bu yapıya dahil olmak isteyenlerin okumasını tavsiye ederim.

Gelelim bunları yazmama neden olan şeye..

DigitalAge dergisinin son sayısında İncir.com’un kurucusuyla yapılan bir röportajı okudum. Yazıda e-ticareti demokratikleştirerek herkese açık bir hale getirdiklerini anlatıyor.

Evet, yapı ülke gibi yönetenler, sermaye sahipleri kazanıyor! Halk perişan!

Burada durum böyle, beni sisteme dahil eden benden, benim dahil ettiklerimden de ben para kazanıyorum. Eşe dosta da siteden bir şeyler satmaya çalışıyorum. Tabi onlarında sırf bana olan güvenlerinden dolayı satın alacakları ürünlerin fiyatlarını hiç araştırmadan pahalı da olsa benim sitemden alacaklarını da hayal ediyorum.

Bu ve benzeri sistemlerle tanışan veya girmek isteyenlere tavsiyem uzak durmaları olacaktır. E-ticaret yapmak istiyorsanız böyle zincir yapılar içinde küçük yüzdeler kazanmak yerine bağımsız olarak girmenizi tavsiye ederim.

İnanın bana sistemli bir çalışmayla e-ticaret’te başarılı olan çok girişim var!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir