İçerik Pazarlama

Gün geçtikçe büyüyen online pazarlama sektörü aslında kendi içinde var olan fakat değeri büyümeyle orantılı olarak ortaya çıkan içerik üretimi ve yönetimi ile ilgili bilmeniz gerekenleri anlatacağım.

Artık online dünyada süreklilik gösteren bir başarı ivmesi yakalanın tek yolu özgün ve başarılı bir şekilde kurgulanmış içerik üretimi ve içeriğin yönetilmesinden geçiyor.

İçerik pazarlamasına başlamadan önce düşünmeniz gerekenler:

İçeriği neden yaratıyorsunuz? Hedefleriniz neler?

Bir hikayesi olmadan pazarladığınız şey içerik değil reklamdır. Klasik pazarlama yöntemleriyle her gün bize sunulan onlarca reklamda bunu görebiliriz. İçerik ise çok iyi kurgulanan ve uygulanan bir pazarlama yöntemidir.

İçeriği üretebilmemiz için öncelikle neden üreteceğim sorusunu sormanız gerekiyor. İçerik üreteceğiniz markanın beklentilerini ortaya koyarak bunun cevaplarını bulabilirsiniz. Markanızın beklentilerini belirledikten sonra marka için hedeflerinizi oluşturmalısınız.

Hedef kitleniz kim? Siz kimsiniz?

Yaratacağınız içeriği kimin için yaratacaksınız? Hedef kitlenizin özelliklerini araştırmalısınız. Hedef kitlenizin online – offline durumu, sosyal medya mecralarındaki varlığı kısacası hedef kitlenizin nerede yoğunlaştığını bilmelisiniz.

Kendini çok iyi tanımayan bir insan çevresini de iyi tanıyamaz, benimseyemez. İçerik yaratacağınız markanın hedef kitlesini çok tanımalı, analiz edebilmeli , davranış ve tepkilerine karşı hazırlıklı olmalısınız.

Yarattığınız içerikle neyi elde etmek istiyorsunuz?

Yarattığınız içerikle en önemli hedefiniz markaya güven, sadakat ve bağlılık olmalıdır. İçerik insan için yaratılır, eğer yarattığınız içerikle insanı yakalarsanız güven, sadakat ve bağlılık ardından gelecektir. Elbette ki markanın satış, büyüme ve bilinirlik amaçlarını da elde etmiş olacaksınız.

Asıl meseleniz hedef kitlenin markaya sürekli ve sürdürülebilir bağlılığıdır.

İçeriği nasıl, ne zaman geliştireceksiniz?

Yarattığınız içeriği hikaye kurgunuz içerisinde zenginleştirmeli, geliştirmelisiniz. Zamanlama konusunda ise hedef kitle üzerinde yaptığınız etkilerle karar verebilirsiniz. Yarattığınız içeriğinde içeriğini oluşturmalısınız. Tüketiciler sadece satış odaklı içeriklere ilgi göstermezler. Bu yüzden sadece satış içeriği değil hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek satış amaçlamadığınız içerikler üretmelisiniz.

Nerede yayınlayacaksınız?

Yukarıda bahsettiğim gibi nerede yayınlayacağınıza hedef kitlesinin nerede olduğu bildiğinizde doğru karar verebilirsiniz. Bu bazen sosyal medya olur, bazen blog pazarlama yolu ile olur bazen de mobil pazarlama ile olur. Her marka, ürün veya hizmet için tüm araçları aynı yoğunlukta kullanmak her zaman doğru sonuçlar vermez.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir