İşbirlikçi Tüketim Gücü Kullanıcı Deneyimi

işbirlikçi-tüketim-gücü

Bir önceki yazımda büyüyen sosyal paylaşım ekonomisinden bahsetmiştim. Şimdi bu sosyal paylaşımınla etkilenen üretim ve tüketimi yani satın alma sürecindeki değişimi ve gelişimi anlatacağım.
Öncelikle en basit haliyle satın alma sürecini anlatmak gerekiyor. Bir şeyi satın almak için önce ihtiyaç gereklidir. Kişi ya kendi ihtiyaç duyar ya da dolaylı yollardan ihtiyaç duyması sağlanır.

İhtiyaç aranır, bulunur ve satın alma gerçekleşir. Sonrasında kişi satın aldığı ürün veya hizmetle ilgili düşüncelerini varsa sorunlarını ancak yakın çevresi ile paylaşır.

Çok detaylandırmadan anlatmaya çalıştığım alıştığımız satın alma süreci sosyal medya ile daha geniş kitlelere ulaşma imkanı sağlıyor. Daha çok kullanıcıya yön verebiliyor ve sizde etkilenebiliyorsunuz. Bu durum aslında doğru kanallarla yürütüldüğü sürece çok faydalı bir gelişmedir.

Satın aldığınız bir buzdolabı ya da bir kafede içtiğiniz çay ile iligli yorumlarınızı firmanın facebook, twitter sayfasına yazmak markayı savunmak ve yönetmek müşterileri ve söz konusu firma için çok faydalı bir pazarlama yöntemidir.

Siz bir tarafta sorununuzla ilgilenilsin isterken, diğer tarafta da firma sorununuzu çözmeye çalışmalı takipçileri ve potansiyel müşterilerinin gözünde imajını iyi seviyede tutmalıdır.

İşte tam burada kullanıcı deneyimleri devreye giriyor. Sosyal medyada kullanıcılar deneyimlerini paylaşarak işbirlikçi bir tüketim gücü yaratıyorlar. Hatta çok iyi yönetilen markalarda kullanıcılar tüketim gücünün dışında üretimi de yönlendirebiliyorlar.

Sosyal medyayı kullanan herkes bu işbirliğini farkında olmadan yapıyor, yapmalı da. Daha iyi şartlara sahip olmak için organize olmak gereklidir.

Kullanıcı deneyimi neden önemlidir ?
Artık bir kafeye gitmeden Foursquare‘ de neler yazılmış, nesi güzel nesi kötü diye bakıyoruz.

Android cep telefonlarına uygulama indirirken önce yorum ve puanına bakıyoruz.

Satın aldığımız ürün veya hizmetin müşteri hizmetleriyle sorun yaşıyorsak facebook ve twitter hesabımızdan şikayet kaydı tutan sitelere kadar interaktif ortamlarında tamamında sorunumuzu ve şikayetlerimizi istediğimiz gibi dile getiriyoruz.

İnternetten yemek sipariş ederken pizza işte demeyip önce kullanıcı deneyimi ve  yorumlara bakıyoruz.

Sosyal medyada Kullanıcı deneyimlerinden faydanalarak tüketim adına bir işbirliği oluşturuyoruz. Kullanıcıların geliştirdiğini bu işbirlikçi tüketim gücü ile markaların ürün ve hizmetlerini övmelerinin bir anlamı kalmıyor. Kullanıcılar artık satın alma öncesinde pazarlamacının satış taktiklerine tav olmuyor, sonrasında kullanıcı deneyimlerinden etkileniyor.

Son olarak Sizlerin de satın aldığınız ürün veya hizmetlerle ilgili deneyimlerinizi mutlaka sosyal medya araçlarını kullanarak paylaşmanızı öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir