Kitlesel olmayan iletişim aracı Sosyal Medya

Yazımın başlığı biraz garip geldi değil mi? Sosyal medyayı kitlesel olmayan iletişim aracı olarak nitelemekle ne demek istiyor bu adam diyebilirsiniz. Bunu anlatmak için önce kitle iletişim araçlarından bahsetmem gerekiyor.

kitle-iletişim-araçlarıKitlesel bir boyutta dağıtılabilen araçlara kitlesel iletişim aracı denir. Nedir bunlar, televizyon, telefon, telgraf, fax, uydu ve bilgisayarları sıralayabiliriz. Günümüzde de buna interneti ekleyenler oldukça fazladır.

Ama internetin içinde öyle bir araç var ki bana göre interneti kitlesel işletim aracı olmaktan çıkarıyor.

Sosyal Medya kişisel bir iletişim aracıdır!

Sosyal medya kişisel bir iletişim aracıdır. Bunun birinci nedeni sosyal medya profilinizi siz özelleştiriyorsunuz. Siz profilinizi özelleştirince abonesi olduğunuz sayfalar ve sitelerden maillerinize gelen rss beslemeleri sayesinde sevdiğiniz konularla ilgili reklamlar, indirim ve kampanya mailleri karşınıza çıkıyor. Sizde aradığım şey buydu diye gördüğünüz reklamlara seviniyorsunuz. İşte bunun için sosyal medya ve internet aslında kitlesel iletişim aracı değil kişisel iletişim aracıdır.

Sosyal Medyada Kişiselleştirmenin Pazarlamaya Etkisi

Sosyal Medya profiliniz ne kadar özelleştirdiyseniz (customize) o kadar kişisel bir profil haline gelir. Dijital Pazarlamacılarda işletmeler için kişiselleşmiş profiller hedef alır.

Nasıl mı? Siz profilinizde yaş, iş ve okul v.b bilgilerinizin yanında sevdiğiniz markaları, ürünleri, ünlüleri, spor takımlarını aklınıza gelen her şeyi kaydediyorsunuz, ee böyle olunca sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlarına da geriye sadece projesine uygun hedef kitleyi belirlemek kalıyor.
sosyal-medya-uzmanıBütün bunları anlatırken sosyal medya profillerinizi kişiselleştirmeyin demiyorum, aksine kadar kişiselleştirirseniz sosyal medyada o kadar etkin kullanıcı olursunuz o kadar da faydalanırsınız.

Yazımın başında belirttiğim gibi kitlesel boyutta dağıtılabilen araçlar kitlesel iletişim aracıdır. İnternet kitlesel boyutta dağıtılsa bile kişiselleştirebildiğiniz için kitlesel bir iletişim aracı değildir. Mesela her gün marketten aldığınız gazetenizin size özel bir haberi ya da reklamı yoktur, gazete kitleler için hazırlanır. Televizyonda böyledir, sadece kumandanızdaki kanal sıralamasını seçersiniz. Haberler, diziler, filmler ve reklamlarda geniş kitleler için üretilir, hazırlanır.

İnternette ve sosyal medyada size ait her şey çok açık bir şekilde ortada gizlilik ya da özel kavramlarının içi bu iki araç için çokta dolu değil açıkçası kişisel iletişim aracı demem de bu yüzdendir. Beğeni ve özelliklerinizden haberdar olunabilen bir dijital hayatın içinde yaşıyoruz ve bundan sonrada daha da iç içe bir halde yaşamaya devam edeceğiz.

Yukarıda da ifade ettiğim gibi sosyal medya profillerinizi kişiselleştirin ve verimli bir şekilde hayatınızda yer almasını sağlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir