Seyirci misin Takipçi misin Sosyal Medyada nerdesin?

takipci-seyirci

Sosyal medya siteleri kullanıcıların gerçek hayatlarında kolaylıkla yaklaşamadıkları marka, ürün ve kişilere ulaşmalarını sağlıyor. Kullanıcılarda her gün binlerce marka, ürün ya da tanınmış kişi ve grup sayfalarını beğeniyor.
Takip eden kişi sayısının artması sayfa sahipleri ve yöneticileri için mutluluk veren büyük bir başarı göstergesi haline geldi. Türkiye’ nin en çok takip edilen futbol takımı,  deterjanı, pop şarkıcısı, e-ticaret sitesi, komedyeni gibi reklamları hepiniz görmüşsünüzdür.

1.000.000 takipçi gerçek bir başarı mı?

Çok açık bir şekilde 1.000.000 takipçi bir başarı değildir, sadece seyirci sayısını gösterir. Takipçi ve seyirci farklı değerler ifade eder.

Takipçi Nedir?

Takipçi için o marka ( ürün, hizmet veya kişide olabilir ) her şey demektir, hayatının içinde önemli bir edinmiş olması gerekir. Sosyal medya mecralarında markanın yaptığı her hareketin içinde olan, süreklilik gösteren kişidir. Daha da önemlisi takipçi marka savunucusudur. Bütün bu özellikleriyle takipçi o markanın da her şeyidir.

Seyirci nedir?

Biraz sert bir ifade olacak ama sosyal medya sitelerinde önüne gelen sayfayı takip eden ve hiçbir aktivite göstermeyen kişidir.

Takipçi ve seyirci farkını sizinde görebilmeniz için birçok markanın sosyal medya sayfasını örnek olarak vermek mümkün ama örnek vermek yerine beğendiğiniz markaların sayfalarına bir göz atmanızı son paylaşılan birkaç iletideki beğen, yorum ve paylaş sayılarıyla sayfayı beğenen kişi sayısına bakmanızı tavsiye edeceğim.

Ajanslar ve sosyal medya uzmanlarının takipçi ve seyirci arasındaki farkı iyi ayırt etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir