sosyal-medya-ofkeni-kontrol-et

Sosyal Medya Öfkeni Kontrol Et!

Sosyal medya Aziz Yıldırım’a öfke kustu!..

Sosyal Medyadan Samsunspor eski başkanlarına öfke yağıyor

Demirören’e karşı sosyal medyada öfke

Twitter Kullanıcıları Instagram’ın Satışına Öfkeli

Twitter’da Yiğit Bulut’a Öfke Seli!

Sosyal Medyada TC öfkesi

Sosyal Medya’da Akp’ye öfke

Erdoğan’ın sosyal medya öfkesi!

Her şeye neden bu kadar öfkeliyiz ya da gerçekten biz mi öfkeliyiz? Sorularını sormaya başlamıştım. 10-15 gündür internette öfke ile ilgili taramalar yapıyorum. İnsan ne çok öfkeliymişiz demekten kendini alamıyor.

Sosyal ağlarda oluşan bu büyük öfkelerin önemli bir kısmının ciddi ve organize bir iş olduğunu da düşünüyorum. Yakın geçmişe bir baktığınızda özellikle siyasi, etnik ve dini konularda benzer konularında karşı kutuplarıyla birlikte belirli aralıklarda sosyal medya üzerinden pompalandığını görebiliriz.

Sizinde okuyunca hemen hatırlayacağınız birkaç örnek verebilirim:

Galatasaray – Real Madrid maçında Fenerbahçe taraftarlarının başarılar dilemesi sonucu her iki taraftan ve taraf olmayanlardan destek ve karşısında öfkeli sosyal ağ kitlesi

Fenerbahçe’nin Avrupa kupası maçı öncesi bir önceki maddenin tam tersini düşünün.

Ben Fenerbahçe’yi başarı dilediğimde gelen sen ne biçim Galatasaraylısın! Tepkisinden biliyorum.

Cumhuriyet Bayramı’nda profil görsellerinizi değiştirdiğinizde öfke ile karşılaşırsınız. Klavye delikanlısı olursunuz. Ne yaptın bu ülke için profil resmi değiştirmekten başka diyerek, idam edilirsiniz.

Atatürk’le ilgili bir paylaşım yaparsınız, dinsiz öfkesi ile karşılaşırsınız.

İnançlarınızla ilgili özel bir şey paylaşırsınız, duruma göre dinsiz ya da dinci olursunuz.

Bunu paylaşmayan Müslüman değildir. On arkadaşına gönder cennet garanti ve dua paylaşımlarını bu maddeden ayırıyorum, çünkü bu türleri doğru bulmuyorum.

Fotoğraf çekiyorsanız bir sayfa açarsınız, ABC Photography diye İngilizce öfkesi, ‘gerçek’ fotoğrafçıların öfkesiyle karşılaşırsınız.

Nerede olduğunuzu, ne yediğinizi, kiminle olduğunuzu paylaşırsınız görgüsüz öfkesiyle karşılaşırsınız.

Siyasi gündem ile ilgili düşüncenizi paylaşırsınız, kadrolu cellat bir öfkeyle karşılaşırsınız.

Açık söylemek gerekirse günlerce örnek verebilirim. Bunun nedeni benim yaşadıklarım değil!

 

Hepimiz Öfkeliyiz!

Oku diyen ilk emri es geçen hoşgörüden yoksun insan sevgisini yitirmek üzere olan bir toplumdan da daha fazlasını beklemek doğrusu hata olur. Psikolog değilim, elbette Psikolog ve Sosyologların birlikte çalışarak çözüm ve beklide bir politika, bir yol haritası üretmeleri gerektiğine inanıyorum. Bununla beraber online iletişime kafa yoran bir insan olarak tespitlerimin de doğru olduğunu düşünüyorum.

 

Bu Öfkeyi Kontrol Etmeliyiz!

Markaların sosyal ağlarını yönetenlerde bazı tepe yöneticilerinde de durum çok farklı değil, bunu geçen 14 Şubat’ta yaşanan Çiçek Sepeti krizinden hatırlayanlarınız hatta yaşayanlarınız vardır. Müşterisine sert konuşması bir tarafa, O’nun özelini ifşa etmesi karar çirkin bir şey olamaz.  Konuyu bilmeyen buradan http://i.imgur.com/EhgMpqK.png takip edebilir.

Bir markanın yaptığı bir operasyon başarısız olabilir ama bu yöneten kimselere hangi pozisyonda olursa olsun hakaret etme, incitme hele hele toplum içinde özel hayatını ifşa etme hakkını vermez.

Sosyal ağları kullanan markalar ne tür bir tepkiye karşılaşırsa karşılaşsın mutlaka hoşgörülü bir şekilde yaklaşmalı, anlamaya ve çözüm üretmeye çalışmalıdır. Başka türlü başarılı olması ve sağlıklı bir iletişim & etkileşim kurması mümkün değildir.

İnterneti offline hayattan ayıran en önemli konulardan birisi insanlar ve markalar için itibar yönetimidir. Offline’ da markayla ya da müşteriyle sorun yaşadığınızda –sorun online dünyaya taşınmadığı sürece- orada parlar, büyür ve kapanır çok etkilenmezsiniz. Bu konuda Çiğdem Özkan kadar bir şey söylemeyeceğim ancak internette ve sosyal ağlarda öfkenizi kontrol ederseniz itibarınızı da korumuş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir