Türkiye’ de Sosyal Medya Uzmanı Olmanın Kısa Yolları

sosyal-medya-uzmani

İnsan hayatı teknoloji sayesinde kısa yollarla kolaylaşmış durumda. Yemek yaparken de aracınızla gideceğiniz yere ulaşırken de teknoloji ürünlerle hayatımızı kolaylaştırıyoruz. Meslek hayatında da eskiden önemli tanıdıklarınızın olması yeterken şimdilerde bir iş bulamazsam sosyal medya uzmanı olurum durumu ile karşı karşıyayız. İnsanlara bu özgüven nereden geliyor, kısa maddelerle açıklamaya çalışacağım.

İnsanlar uzman bir doktor olmak için, başarılı bir pazarlama satış uzmanı olmak için on yıllarını verirken, ülkemizde sosyal medya uzmanı olabilmek birkaç adımı yerine getirmekle mümkün hale gelmiş.
1.    Facebook ve Twitter kullanın :

Dünyada ve Türkiye’ de en popüler sosyal medya siteleri olan Facebook ve Twitter’ i kullanmayı bilmeniz sosyal medya uzmanı olmak için birinci adımız olmalıdır. Facebook’ ta binlerce arkadaşınız olması, facebook hayran sayfası açabiliyor olmanız ve facebook reklam verme bölümünü biraz karıştırmanız bilmeniz anlamına gelir. Twitter’ da ise öncelikle ünlüleri takip etmeniz çok önemli, hele birde onlarda birkaçı sizi takip ederse değmeyin keyfinize, havanızda cabası!

Hem facebook hem de twitter için bol bol video, komik fotoğraflar ve karikatürler paylaşmayı da unutmayın.

2.    Çok beğen Çok takip

Unutmayın arkadaşlarınızın ve markaların paylaşımlarını beğenmek çok önemli, bir önünüze gelen markayı takip edin, ha unutmadan asıl önemlisi sosyal medya hizmeti veren firmaları, siteleri mutlaka takip edin.

3.    Bilgi Paylaşın

Bilseniz de bilmeseniz de sosyal medya ile ilgili bilgiler paylaşın. İstatistik bilgileri vermek çok havalıdır.

4.    Özgün olmayan içerik üretin

Sen değil miydin sosyal medyada özgün içerik üretin diyen dediğinizi duyar gibiyim. Sosyal medya uzmanı olmanın önemli bir adımı da kopyala yapıştır yapmaktır. Üretmeyin araklayın.

5.    Sosyal Medya ile cevap verin

Örneğin e-mail pazarlama konusu konuşulurken sosyal medya anlatın, izleyenler sosyal medya konusunda uzman olduğunuzu anlasın. Asıl konudan uzaklaşın.

6.    Yeniliklerden haberdar olmayın

İnternette ve sosyal medya yaşanan yeniliklerden, açılan sitelerden, yeni uygulamalardan haber olmanıza gerek yok. Hele de dünyayı hiç takip etmeyin. En büyük sizsiniz başka büyük yok!

Ve son olarak sosyal medya hesaplarınızdaki hakkımda bölümlerine sosyal medya uzmanı olduğunuzu yazmayı unutmayın.

Mark Zuckerberg sizi korusun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir